Baldor Logo white


Yatay Paketleme Makinesi - FlowPack

Yatay paketleme makineleri çok yüksek hızlarda çok çeşitli ebatlardaki ürünleri kesintisiz bir şekilde paketlemek için kullanılırlar. Özellikle gıda sektöründe çikolata, gofret, kek vb... için paketlemede kullanılmaktadırlar.

Makine üç kısımdan oluşmaktadır.

1. Kısım:
Ürünleri taşıyan taşıyıcı bandın bulunduğu kısım. Bu kısım ürünleri üzerinde bulunan askerler vasıtası ile belli aralıklarla makineye taşır.

2. Kısım:
Ambalaj malzemesinin ve ambalaj malzemesini çeken çekici disklerin olduğu kısım. Bu kısımda bulunan çekici diskler Ambalajın yerini tesbit eden sensörden aldığı bilgiye göre gerekli mitarda ambalajı çeker.

3. Kısım:
Kesici bıçakların olduğu kısım. Bu kısımda makineye göre çeşitli sayıda bıçağın olduğu döner bıçaklar bulunmaktadır. Bu bıçaklar paketi istenilen yerden hem keser hemde üzerlerinde bulunan ıstıcılarla paketin ağzını kapatırlar.Bizim yapmış olduğumuz uygulamalarda makinanin yukarıda anlatılan üç kısmıda ayrı ayrı kontrol edilebilecek şekilde esnek olarak programlanmıştır. Bu sayede istenildiği takdirde örneğin; ürünün gelip gelmediğini kontrol eden bir sensörden gelen bilgileri kontrol ederek ürün gelmediğinde diğer iki kısmı durdurarak boşuna ambalaj kağıdı harcanmasının önüne geçilebilmektedir. Ya da ambalaj kağıdının bitip bitmediğini veya kopmasını kontrol eden bir sensörden gelen bilgiye göre gene diğer iki kısım durdurularak ürünlerin boşa gitmesinin önüne geçilebilir.

Uygulamalarda düşük ataletli Baldor fırçasız AC servo motorlar, AC servo sürücüler ve hareket kontrol sistemlerinde çok iyi bir yere sahip NextMove ESB hareket kontrolör kullanılmıştır. Yatay paketleme makinelerinde en büyük sorun yüksek hızlara çıkıldığında, ambalaj kağıdını çeken çekici disklerin kaydırmaya başlaması ve düzeltilmezse giderek kaymanın büyümesidir. Yüksek hızlı olan NextMove ESB hareket kontrolör sayesinde ambalaj her ürün geldiğinde ne kadar kayma olduğuna bakılarak sorun anında düzeltilebilmektedir.