Baldor Logo white


Çok Hatlı Dikey Paketleme Makinesi

cok_hatli_dikey_paketleme

Çok hatlı dikey paketleme makinesi tek seferde birden fazla ürünü paketleyerek normalde bir çok makinenin yapacağı işi tek başına yapabilir. Özellikle gıda sektöründe baharat, cips, üçübirarada kahve, sakız vb... ürünleri paketlemek için kullanılmaktadır.

Makinenin tepesinde paketlenecek ürün tipine göre seçilecek bir ürün tankı ve tankında altında ürünü pakete göndermeden önce ayıracak bir adet sayıcı ya da dozajlama ünitesi bulunmaktadır.

Makinede iki adet yüksek performanslı ve düşük ataletli (Neodim-Demir-Boron mıknatıslı yapıda) Baldor fırçasız ac servo motor kullanılmaktadır. Servo motorlardan bir tanesi paketlenmiş ürünlerin (isteğe bağlı) birbirlerine istenilen sayıda, şerit kağıdı ile bağlanması için istenilen boyda şeridi ileri sürmektedir. Diğer servo motor paketleri eşit boyda kesip kapatan çeneyi kontrol etmektedir. Bu çenede servo motor kullanılarak yüksek hızlarda bile paket boylarının sabit kalması sağlanmaktadır. Makine çalışırken çene yukarı çıkıp paketi doğru yerden yakalayıp aşağı çekmeye başlar, daha sonra paket boyunu ve yerini kontrol eden sensörden gelen bilgiye göre tam yerinde ürünü keser ve bırakır. Makinede BSM80N-375AA kodlu 4.52N.m/4000RPM ve BSM50N-375AA kodlu 1.36N.m/4000RPM resolver geri beslemeli Baldor servo motorlar, Baldor MicroFlex ac servo sürücüler ve çok eksenli Baldor NextMoveESB hareket kontrolör kullanılmaktadır.

Bu tip paketleme makinelerinde en büyük sorun hız değiştikçe (özellikle yüksek hızlarda) paket boyunun değişmesi ve/veya paketin kesilme yerinin kaymasıdır. Bizim uygulamamızda servo motorlar Baldor NextMoveESB hareket kontrolör tarafından eşzamanlı olarak kontrol edilmekte olup, hız ne kadar arttırılırsa arttırılsın ürün boylarında bir sorun yaşanmamaktadır.